Eğitim
Giriş Tarihi : 02-09-2021 11:44   Güncelleme : 02-09-2021 11:44

YKS İl Koordinasyon Toplantısı Üniversitemizde Yapıldı

26-27 Haziran 2021 tarihlerinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) sağlıklı, güvenli ve huzurlu bir ortamda geçmesinin sağlanması amacıyla, ilimizde yapılan hazırlıklar ve alınacak güvenlik önlemlerinin görüşüldüğü ÖSYM İl Sınav Koordinasyon Kurulu toplantısı pandemi nedeniyle online gerçekleştirildi

YKS İl Koordinasyon Toplantısı Üniversitemizde Yapıldı

26-27 Haziran 2021 tarihlerinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) sağlıklı, güvenli ve huzurlu bir ortamda geçmesinin sağlanması amacıyla, ilimizde yapılan hazırlıklar ve alınacak güvenlik önlemlerinin görüşüldüğü ÖSYM İl Sınav Koordinasyon Kurulu toplantısı pandemi nedeniyle online gerçekleştirildi.

Toplantıya; Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan, ÖSYM İl Koordinasyon Kurul Başkanı Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İsa Özcan, İl Jandarma Komutanı Ömer Ersever, İl Emniyet Müdürü Adnan Erdoğan, İl Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı, İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Emin Demirkol, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Nevzat Gilan, ÖSYM İl Koordinatörü Prof. Dr. Turan Karadeniz katıldı.

Toplantıda, koronavirüs salgını önlemleri kapsamında, adayların ve sınav görevlilerinin sağlığını korumak için alınacak hijyen önlemleri başta olmak üzere, sınav öncesi ve sonrasında yapılacak çalışmalar ve güvenlik önlemlerinin ayrıntılarına ilişkin sunum yapıldı.

9000 Aday İçin Büyük Gün

Toplantının gündeminde ÖSYM’nin 27-28 Haziran 2021 Cumartesi-Pazar günleri yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavında ise BAİBÜ Gölköy Kampüsü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okulların binaları kullanılacak.

Buna göre adayların;

Adayların Mutlaka Yanlarında Olması Gerekenler:

Adayların Mutlaka Yanlarında “Olmaması” Gerekenler:

Adayların sınava getirilmesi yasak olan araç-gereçleri yanlarına mutlaka almamaları gerekiyor.
Bu eşyalar;

Bolu Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğü Açık Bulundurulacak

Nüfus Cüzdanlarını kaybeden adaylar sınava alınamadığından Bolu Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğünün sınav günleri açık bulundurulması kararı alındı.

TYT için 26 Haziran 2021 Cumartesi günü 07.00 ile 17.00 ile 27 Haziran 2021 Pazar 07.00 ile 15.30 saatleri arasında açık tutularak, sınava giriş belgesi ile bir fotoğrafını yanında getiren adaylara sadece “Geçici Kimlik Belgesi” verilmesi İl/İlçe Nüfus Müdürlüğü tarafından sağlanacak.

Adaylara Maske ve Dezenfektan Mendil Verilecek

Pandemi önlemleri kapsamında; sınav binası girişinde sınav binalarına sosyal/fiziksel mesafe kuralına göre sıra oluşturulması, oturacağı masa ile adayların ellerine dezenfektan uygulaması yapılması ile maske ve dezenfektan mendil dağıtımı yapılacak.

Sosyal/Fiziksel Mesafe Uyarısı

Yaşamakta olduğumuz küresel Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yığılmayı önlemek ve adayların/görevlilerin binaya alınmasında sosyal/fiziksel mesafeyi korumak için şerit ile ayrılmış ayrı bir alan oluşturulacak, bu alana adaylar ve görevliler dışında hiç kimseyi alınmayacaktır.

Bu nedenle, sınavlara girecek adayların ailelerinin sınav bahçesi ve bina alanlarında bulunmalarına müsaade edilmeyecektir.

Adaylar Sınav Başlama Saatinden “En Az” Bir Saat Önce Sınav Merkezlerinde Hazır Bulunsunlar

Pandemi önlemleri kapsamında maske dağıtımı ve dezenfektan uygulaması yapılması, adayların binalara girişlerinde üst araması ve kimlik kontrolleri ve esnasında oluşabilecek gecikmelerden dolayı, adayların sınav başlama saatinden en az bir saat önce sınav merkezleri önünde hazır bulunmaları gerekmektedir.

“Sınav Binanızı Önceden Mutlaka Görün”

Adayların sınav günü yaşanabilecek en kritik sorunlarından biri yanlış sınav merkezine gitmeleri oluyor.

Bu sebeple adaylar mutlaka sınav binalarını/merkezlerini birkaç gün önceden görmesi de yaşanabilecek zaman kayıplarının önüne geçecektir.

Sınav Binalarına Son Giriş Saatleri ve Sınav Başlama Saatleri

YKS’nin 1. oturumu TYT ve 2. oturumu AYT için adaylar saat 10.00’dan sonra, 3. oturum YDT için saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır.

Sınav Merkezleri ve Adresleri

İlimizde sınav yapılacak olan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (MSÜ) ve Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında (YKS), Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ait binaların adresleri belli oldu.

.