Gündem
Giriş Tarihi : 02-10-2021 11:27   Güncelleme : 02-10-2021 11:27

Tür Panayırların 1. Itby gold gold

Balangç tarihi bilinmeyen geçmii asrlar öncesine dayanan Gerede Belediyesi’nin organize ettii Türkiye’nin en eski panayrlarndan “Gerede Hayvan ve Emtia Panayr” pandemi nedeni ile 1 yl ara ile 17 Eylül 2021 Cuma günü balad

Tür Panayırların 1. Itby gold gold

Balangç tarihi bilinmeyen geçmii asrlar öncesine dayanan Gerede Belediyesi’nin organize ettii Türkiye’nin en eski panayrlarndan “Gerede Hayvan ve Emtia Panayr” pandemi nedeni ile 1 yl ara ile 17 Eylül 2021 Cuma günü balad. Her yl olduu gibi bu yl da sembolik bir açl yapld.

Açl törenine; Tarm ve Orman Bakan Yardmcs Fatih Metin, Yargtay Üyesi Mehmet Ylmaz, AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, AK Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydn, lçe Kaymakam Cengiz Ayhan, Dörtdivan Kaymakam Mustafa Batuhan Alpboa, AK Parti Bolu l Bakan Suat Güner, AK Parti lçe Bakan smail Çetin, AK Parti Gençlik Kollar Bakan Yunus Demirses,  AK Parti Kadn Kollar Bakan ule Çevik, Kent Konseyi Bakan Mehmet Çongar, BESOB Bakan Tahir Gayret, Bolu l Genel Meclis Bakan Yaar Yüceer, AK Parti l Genel Meclis Üyeleri, MHP lçe Bakan Vekili Bedrettin Erdem, ABÜ Gerede Fakültesi Dekan V. Ferudun Kaya, Belediye Meclis Üyeleri, STK Temsilcileri, l lçe Kurum Müdürleri, Muhtarlarmz ve vatandalarmz katld. AK Parti Genel Bakan Yardmcl ve Tekilat Bakanl yapan Amasya Milletvekilli Haluk pek panayr alann öleden sonra ziyaret etti.

Belediye Bakan Mustafa Allar açl konumasnda “Geçmii asrlar öncesine dayanan, balangç tarihi bilinmeyen panayrlarmza ülkemizin her tarafndan alc ve satclar gelmektedir.

Türkiye’nin her köesinden, ilinden, ilçesinden gelen esnaflarmza, alclara bol, bereketli, hayrl kazançlar diliyorum, Geredemize ho geldiniz” dedi. Bolu Milletvekilleri Arzu Aydn ve Fehmi Küpçü ise yaptklar konumasnda Tarihi panayrlarn bu corafyann bu kadim medeniyetin en önemli unsurlarndan olduunu, alclara ve satclara imdiden helalinden hayrl alveriler dilediklerini ifade ettiler. lçe Kaymakam Cengiz Ayhan ise yapt konumasnda “Geleneksel Panayrmz Gerede’mizin tantm açsndan da büyük bir öneme sahiptir. Türkiye’nin dört bir yanndan gelen esnaflarmz, ziyaretçilerimiz gittikleri yerlerde mutlaka Gerede’mizden, Panayrmzdan, lçemizin Doal Güzelliklerinden, yöresel lezzetlerinden bahsederek birer gönüllü turizm elçisi olacaklardr” dedi. Tarm ve Orman Bakan Yardmcs Fatih Metin ise yapt konumasnda “Panayrlarn canllnn Ülkemiz açsnda güzel bir olgu olduunun göstergesi. Türkiye’nin her yerinden alc ve satcnn bulumasnn da çok deerli olduunu düünüyorum. Panayrlarn ülke genelinde saysnn çoalmas gerekir. Gerede Panayrlarnn gelenekselliini sürdürmesi çok anlaml. Panayrlarn lçemize, Bolumuza ve Ülkemize hayrl olmasn temenni ediyorum” dedi.

Gerede Müftüsü Yüksel Bakan tarafndan yaplan açl duasnn ardndan sembolik olarak kurdele kesildi.

Panayrn açlna katlan protokol tarafndan, Belediye Bakan Mustafa Allar’n projeleri arasnda yer alan ve yakn zamanda hizmete giren Esentepe Sosyal Tesisinin de sembolik olarak açl yapld ve sembolik açl yaplan Belediye Sosyal Tesis binasnda kahvalt organizasyonu gerçekletirildi.

Panayrn 2. ve 3.Günü; TESK Genel Bakan Bendevi Palandöken, Bolu Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birlii Yönetim Kurulu Bakan Tahir Gayret, Gerede Esnaf ve Sanatkarlar Odas Bakan Abdullah Güler ve beraberlerinde ki heyet, Bolu Federasyonu Bakanmz Doç. Dr. Murat Doanay ve Yönetim Kurulu Üyeleri, GERKAV Bakanmz Ziya Kahraman ve Yönetim Kurulu Üyeleri, AK Parti Mengen lçe Bakanmz Arif Oktay Cantürk, Saltukova Belediye Bakanmz Âlim Genç panayra gelerek Gerede Bakan Mustafa Allar ile birlikte esnaf ve vatandalar ziyaret ettiler.

PANAYIRDAN NOTLAR:

Basn Yayn Halkla likiler ekipleri tarafndan panayrn giri ve çk noktalarna ayakl dezenfektan ve maske konularak pandemi tedbirleri uyguland. lan masasndan sk sk maske-mesafe ve hijyen duyurusu yapld.

Panayra atlan asfalt vatandalar tarafndan büyük takdir toplad. Toplam 110.000 m2 alana kurulan panayrlar 3 günde yüz binin üzerinde insan ziyaret etti.

3 gün süren Panayrda hava scakl mevsim normallerinin üzerinde seyretti.

Panayrn 3. günü panayrn en youn ve kalabalk günü oldu. Panayrn 1. etab herhangi bir olay ve olumsuz bir durum yaanmadan sona erdi. Panayrlarn gözdesi her zaman ki gibi  “Kzarm Kaz, ak ak Helvas ve Köfter” oldu.

Panayrn son günü Gerede Belediye Bakan Mustafa Allar yapt açklamada; “ Pandemi nedeni ile 1 yl ara verdiimiz panayrmzdan hem vatandalarmzn hem de esnaflarmzn memnun kalmas, bizleri de memnun etti. Ayrca olumsuz bir durumun gerçeklememesinde emei olan Emniyet mensuplarmza, Jandarma mensuplarmza, Salk mensuplarmza ve Belediye personelime teekkür ediyorum. Ekim ayndaki ikinci panayrmza da tüm halkmz davet ediyorum” dedi.

Geleneksel Gerede Hayvan ve Emtia Panayrnn 2. Etab ise 01-02-03 Ekim tarihlerinde yaplacak.

.