Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-06-2021 10:24   Güncelleme : 02-06-2021 10:24

SEDAŞ İLE TÜKETİCİ ŞİKAYETLERİ KONULU TOPLANTI.

SEDAŞ (Sakarya Elektrik Dağıtım A

SEDAŞ İLE TÜKETİCİ ŞİKAYETLERİ KONULU TOPLANTI.

SEDAŞ (Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.) ile birlikte  Bolu Ticaret İl Müdürlüğümüz bünyesinde kurulu Tüketici İl Hakem Heyetine intikal eden Elektrikli Cihazlarda Elektrik şebekesinden kaynaklı oluşabilecek hasarların nasıl gerçekleştiği ve Tüketici başvuruları konularında Valiliğimiz Kartalkaya Toplantı Salonunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 

Toplantıya Bolu Ticaret İl Müdürü Ersin TERZİ, Şube Müdürü Metin BAKIRCIOĞLU, SEDAŞ Bakım Yönetimi Müdürü Murat Özdil, Sedaş Personeli ve Bolu Tüketici İl Hakem Heyeti Raportörleri katılım sağladı.  

“TÜM BAŞVURULAR ELEKTRİK MÜHENDİSLERİNCE DEĞERLENDİRİLİYOR”
SEDAŞ Bakım Yönetimi Müdürü Murat Özdil, hasarlı cihazlar için süresi içinde yapılan tüm başvuruları dikkatle ele aldıklarını ve SEDAŞ’ın bu konuyla ilgili yasal denetime tabi olduğunu belirtti ve “Çalışmalarımızı titizlikle gerçekleştiriyoruz. Şebekede SEDAŞ’tan kaynaklı oluşan hasarlar için yapılan tüm başvurular, yerinde inceleniyor. Hasarlı cihazları değerlendirme komisyonunda bulunan elektrik mühendisleri tarafından ayrı ayrı ele alınıyor ve mutlaka cevaplanıyor.

Özdil, yetkisiz servisler için uyarıda da bulundu. Cihaz hasarı için yanlış inanışlar bilgilendirmeler ve yönlendirmeler olduğunu da belirten Murat Özdil, “Elektrik kesilince elektrikli bir cihazın arıza yapması söz konusu olmaz. Böyle olsaydı cihazlarımızın devresindeki enerjiyi her kestiğimiz veya cihazın fişini prizden her çıkarışımızda cihazlarımız hasar görürdü” dedi. 

CİHAZ HASARLARI HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

SEDAŞ Bakım Yönetimi Müdürü Murat Özdil, tüketicilerin elektrikli cihazlarının hasarlanmasına; iç tesisat yönetmeliğine uygun olmayan elektrik iç tesisatlarının da neden olduğunu belirtirken, tüketicilerin kullanmakta olduğu cihazların periyodik bakımlarının yapılmamasının ya da eksik yapılmasının, cihazların ekonomik ömrünün dolmuş olmasının veya cihazların kullanım kılavuzunda belirtilen çalışma koşullarına uygun bir şekilde kullanılmamasının da cihaz hasarlarına neden olduğunu ifade etti. Özdil ayrıca cihazların, toz, rutubet, sıcak-soğuk vb. dış ortam koşullarına maruz kalmasından ya da bir kısım cihazların fonksiyonları gereği sürekli olarak çalışmasına bağlı ısınma ve metal yorgunluğundan, uygun olmayan ek veya uzatma kablolarının kullanılmasından, prizlerin ve sigortaların bağlantı noktalarının gevşemesinden dolayı da sıklıkla hasarlanabildiğini, elektrik şebekesinden kaynaklanmayan bu tür durumlar için SEDAŞ’ın tazminat ödeme yükümlülüğünün bulunmadığını ifade etti. 

“TÜKETİCİLER SERVİS HİZMETİ KONUSUNDA BİLİNÇLİ OLMALI”

SEDAŞ Bakım Yönetimi Müdürü Murat Özdil sunumu sırasında, “SEDAŞ olarak paydaşlarımızı en doğru şekilde bilgilendirmeyi ve bizim de kendilerinden alabileceğimiz kıymetli bilgileri en iyi şekilde değerlendirmeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce de elektrik dağıtım faaliyetlerimizden faydalanan tüm tüketicileri, servis hizmetlerini yetkili ve tüketiciyi aldatıcı nitelikle hizmet vermeyen, kurumsal, konusunda uzman ve donanımlı, hukuki anlamda sorun yaşamayacakları servislerden hizmet aldıklarına emin olmaları konusunda bilgilendiriyoruz.” dedi. 

SEDAŞ’TAN TEŞEKKÜR

Düzenlenen toplantıda konuşan Ticaret İl Müdürü Ersin Terzi, “SEDAŞ ile bir araya gelmek, çalışmaları hakkında ve tüketicilerin şikayetlerini ele alma yöntemleri hakkında bilgi almak Tüketici Hakem Heyeti üyelerimiz için faydalı oldu. Ayrıca tüketicilerin başvuru konuları hakkında bilgi alışverişinde bulunduk. SEDAŞ’ın tüketicileri bilinçlendirmeye yönelik girişimleri hizmet kalitesi açısından çok önemli. Toplantı sonuçlarının hayırlı olmasını temenni ediyorum. İl Müdürlüğümüz tüketici memnuniyetini gözeterek çalışmalarını sürdürüyor ve elinden geleni yapıyor, yapmaya da devam edecektir. SEDAŞ yöneticilerine emekleri ve verdikleri değerli bilgiler için teşekkür ederiz” dedi. SEDAŞ yöneticileri de organizasyonun yapılması konusunda katkı sağlayan Ticaret İl Müdürü Ersin Terzi’ye teşekkür ettiler. 

.