Ekonomi
Giriş Tarihi : 05-11-2021 17:28   Güncelleme : 05-11-2021 17:28

KUYUM TİCARETİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

KUYUM TİCARETİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

KUYUM TİCARETİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

14 Nisan 2021 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis toplantı salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantısına Bolu Ticaret İl Müdürü Ersin TERZİ, Bolu TSO Genel Sekreteri İsmail GÖREN, Bolu TSO Altın ve Mücevher Ticareti Meslek Komitesi Başkanı Vedat YARDEMİR, Yrd. Fatih YAMANER ve ilimizde Kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren Esnaf ve İşletmelerin temsilcileri katılım sağladı.
Ticaret İl Müdürü Ersin TERZİ, düzenlenen toplantıda  Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında sunum yaptı. Katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdı.
İl Müdürü Ersin TERZİ, “Kuyumculara Yetki Belgesi zorunluluğu getirilmiş olup, Kuyum işletmelerinin 31 Aralık 2021 tarihine kadar mevzuatta belirtilen başvuru şartlarını  sağlayarak Bilgi Sistemi üzerinden başvurularını yapmaları  gerekmektedir. Ticaret İl Müdürlüğünden yetki belgesi almayan kuyumcular bu işi yapamayacaktır.  Kuyum Ticareti yalnızca yetki belgesine sahip kuyum işletmeleri tarafından yapılabilecektir.”  dedi. YETKİ BELGESİNİ TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ VERECEKKuyum ticaretine ilişkin yetki belgesi, kuyum işletmesinin bulunduğu ildeki Ticaret İl Müdürlüklerince Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden verilecektir. Yetki belgesi, her bir kuyum işletmesi için ayrı ayrı düzenlenecek ve devri yapılamayacak.

Ticaret İl Müdürlüğünce Kuyum işletmesine yetki belgesi verilebilmesi için;

 Meslek odası kaydı,
Gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti ile vadesi geçmiş borcunun vergi borcunun bulunmaması,
İştigal konuları arasında kuyum ticareti faaliyetinin bulunması
Kuyumcunun veya kuyum işletmesinin tam zamanlı çalışan en az bir personelinin ilgili kuyumculukla ilgili ustalık belgesine sahip olması şartları aranacaktır.
KUYUM İŞLETMESİ FAALİYET KONULARI

Kuyum bakım ve onarımı,
Perakende saat satış, bakım ve onarımı,
Standart işlenmemiş kıymetli maden alım ve perakende satışı,
Darphane tarafından kıymetli madenlerden üretilen ürünlerin alım ve perakende satışı,
Hammadde olarak kullanılmak üzere standart dışı işlenmemiş kıymetli maden alımı,
Opal,akik,kuvars gibi yarı kıymetli taşlar ile bu taşlarden yapılan süs eşyasının perakende satış,bakım ve onarımı.

 

31 ARALIK 2021 SON BAŞVURU TARİHİ
Kuyum ticaretiyle iştigal edilen iş yerinde başka bir ticari faaliyette bulunulamayacaktır.
Kuyum işletmesi,  kuyum niteliği taşımayan ürünleri iş yerinde bulunduramayacak ve bu ürünlerin satışını yapamayacaktır. 
Hizmet verdiği kişileri yasa dışı uygulamalara teşvik edemeyecektir. 
Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle faaliyette olan kuyum işletmelerinin  31 Aralık 2021 tarihine kadar durumlarını Yönetmeliğe  uygun hale getirerek yetki belgesi almaları gerekmektedir.