Eğitim
Giriş Tarihi : 30-12-2021 00:43   Güncelleme : 30-12-2021 00:43

BAİBÜ’de Tezeneden Tuvale Neşet Ertaş Sergi ve Konser Etkinliği Düzenlendi

BAİBÜ’de Tezeneden Tuvale Neşet Ertaş Sergi ve Konser Etkinliği Düzenlendi

BAİBÜ’de Tezeneden Tuvale Neşet Ertaş Sergi ve Konser Etkinliği Düzenlendi

Aşkı, hüznü ve gurbeti türkülerinde ilmek ilmek işleyen, Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş, vefatından önce son konserini verdiği Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde düzenlenen sergi ve konser etkinliğiyle anıldı. Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğrencilerinin hazırladıkları Neşet Ertaş portrelerinden oluşan sergi ile merhum sanatçının bağlaması eşliğinde hayat bulmuş, gönülleri titreten türkülerinin seslendirildiği konsere ilgi büyük oldu.

Kongre Merkezi Bordo Salonda, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinliğe; Bolu Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör, Bolu İdare Mahkemesi Başkanı Turgut Delal, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yılmaz, Baro Başkanı Av. Sabri Erhendekçi, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Haluk Saygılı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı ile Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Aydın Him ve Prof. Dr.

Dr. Ahmet Serkan Ece, akademisyenler, öğrenciler ve konuklar katıldı.

Etkinliğin organizasyonu Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Can Doğan ve Resim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melek Akyürek tarafından gerçekleştirildi.

Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrencilerinin Neşet Ertaş Resim Sergisi Açıldı

Etkinlik kapsamında ilk olarak, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğrencilerinin el emeğiyle hazırladığı, merhum Neşet Ertaş’ın kara kalem, suluboya ve yağlı boya portre ve eserlerinden oluşan resim sergisinin açılışı yapıldı. Sergiyi gezen protokol üyelerine, Resim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melek Akyürek ve eser sahibi öğrenciler tarafından çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Sergi açılışının ardından Kongre Merkezi Bordo Salonda düzenlenen konserde, arif kişiliği ve sanatsal dehası ile insanlığa örnek olmuş merhum sanatçı Neşet Ertaş’ın türküleri, değerli akademisyen ve sanatçılar Dr. Öğr. Üyesi Can Doğan, Doç. Dr. Aşkın Çelik, Öğretim Görevlisi Gülcan Hacısüleymanoğlu ve Bektaş Dolu tarafından seslendirildi.

Değerli Sanatçı Hasan Hüseyin Genç, Neşet Ertaş Türkülerine Bağlamasıyla Eşlik Etti

TRT Radyolarının değerli sanatçısı Hasan Hüseyin Genç’in bağlamasıyla eşlik ettiği türküler, Doç.

Kutup Ata Tuncer, Doç. Dr. Aşkın Çelik, Dr. Öğr. Üyesi İsmail Sözen, Dr. Öğr. Üyesi Can Doğan, Yücel Taşkın, Atakan Akça, Osman Koçak ve Ferdi Durmaz’dan oluşan orkestra eşliğinde seslendirildi.

Programı düzenleyen Dr. Öğr. Üyesi Can Doğan, “Tezeneden Tuvale Neşet Ertaş projemizi destekleyen kıymetli Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Alişarlı hocamıza, projenin başından sonuna enerjisi hiçbir zaman düşmeyen, bize her zaman destek veren Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Serkan Ece hocamıza ve Üniversitemizin Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Rektör Alişarlı: “Bu Programa Emek Veren Tüm Sanat Gönüllüsü Dostlarımıza Teşekkür Ediyorum.”

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ise, konuşmasına “Tüm kıymetli hazirûnu canı gönülden sevgiyle ve muhabbetle selamlıyor, hoş geldiniz diyorum” diyerek başladı.

Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik eden Rektör Alişarlı, “Bu programa destek veren sanat gönüllüsü dostlarımıza, değerli sanatçılarımıza öncelikle teşekkür etmek istiyorum.

Bu da ayrı bir takdiri hak ediyor diye düşünüyorum. Programda emeği geçen çok kıymetli hocalarımız ve sanatçılarımız var, projeyi hazırlayıp hayata geçiren Can Doğan ve Melek Akyürek hocalarıma huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Bazen projeyi ortaya koymak yeterli olmuyor. Ona inanıp, güvenip, hayata geçirmek için ‘Ben de varım.’ diyen insanların olması gerekiyor. Bu noktada da TRT Sanatçısı Hasan Hüseyin Genç beyefendiye, Aşkın Çelik  hocamıza, Bektaş Dolu beyefendiye, Gülcan Hacısüleymanoğlu hocamıza ve tüm kıymetli sanatçılarımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Rektör Alişarlı, Sponsor Firma ve Temsilcilerine Teşekkür Etti

Etkinliğe katkı sağlayan sponsor firma ve kuruluşlara da şükranlarını sunan Rektör Alişarlı, özetle “Programda, projeye destek veren kıymetli misafirlerimiz de bulunmakta. Biz elbette üniversite olarak birçok faaliyeti tek başımıza yapmaya muktediriz ama biz, yaptığımız tüm faaliyetlere Bolu’nun kıymetli isimlerinin el vermesini, destek vermesini istiyoruz. Bunun için de kendilerini arayıp, ‘Böyle bir projemiz var, destek verir misiniz?’ diye soruyoruz.

Dr. Mustafa Yiğitoğlu, Petek Kırtasiye temsilcisi Kemal Sert, Barilla temsilcisi Murat Bozkurt, Narven Termal Kasaba temsilcisi Serdar Yıldız, Bolu Koru Otel temsilcisi Selahattin Yılmaz ve Bolu Hilton Otel temsilcisi Necip Çarıkcı’ya teşekkür belgeleri ve plaketlerini veren Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı Gazella Otel’e de teşekkür etti.

Bektaş Dolu İcrasıyla Salonu Çoşturdu
Orta Anadolu’nun genç ve yetenekli sanatçısı Bektaş Dolu, Huharrem Ertaş’ın bozlak eserlerinin icrasıyla başlattığı konserine Neşet Ertaş’ın eserlerleriyle devam etti. Türkülerin hikayelerine de kısa kısa değinen Dolu hiç dinmeyen saz ve söz performansı ile konseri dinlemeye gelen sanatseverlere unutulmayacak anlar yaşattı. Dolu, konser sonrası dakikalarca alkışlandı.

Rektör Alişarlı’dan Akademisyen ve Sanatçılara Teşekkür Plaketi

Konserin sonunda, “Kötü insanın türküleri yoktur.” diyen Neşet Ertaş’ın bağlaması eşliğinde hayat verdiği türkülerini başarıyla seslendiren ve sazlarıyla eşlik eden akademisyen ve sanatçılar Hasan Hüseyin Genç ve Bektaş Dolu, Doç. Dr. Aşkın Çelik, Doç.

Kutup Ata Tuncer, Dr. Öğr. Üyesi İsmail Sözen, Öğretim Görevlisi Gülcan Hacısüleymanoğlu, Yücel Taşkın, Atakan Akça, Osman Koçak ve Ferdi Durmaz ile programı düzenleyen Dr. Öğr. Üyesi Can Doğan ve Doç. Dr. Melek Akyürek ile sunucu  Arş. Gör. Seda Kaya’ya teşekkür belgeleri ve plaketleri, Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı tarafından takdim edildi.

Doç. Dr. Melek Akyürek ise, Rektör Alişarlı’ya Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü 4’üncü sınıf öğrencisi Senanur Karakoç’un, sergide de yer alan Neşet Ertaş karakalem portre çalışmasını hediye etti. Tezeneden Tuvale Neşet Ertaş etkinlği, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

.